Badania i opinie
Badanie archeologiczne Drążgów
Na północny-wschód od miejscowości Drążgów w gminie Ułęż zlokalizowany jest nieużywany i zapomniany cmentarz. Był to dawny cmentarz parafialny, który przestano użytkować pod koniec XVIII w. wraz z przeniesieniem parafii do Sobieszyna. W ramach współpracy z firmą Gpr24 rozpoczęliśmy działania mające na celu przywrócenie pamięci o dawnym cmentarzu. Po otrzymaniu wszelkich pozwoleń między innymi od władz gminy Ułęż, Parafii w Sobieszynie oraz Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przystąpiliśmy do badań.
Pierwszym etapem prac było dokonanie prospekcji terenowej, aby wyznaczyć obszar cmentarza. W ich trakcie zaobserwowaliśmy pozostałości po nagrobkach i miejscach pochówków, a także po drewnianym ogrodzeniu.
Dalsze działania związane będą z oczyszczeniem terenu i przygotowaniem do zadokumentowania widocznych pozostałości architektonicznych. Mamy nadzieję na pozyskanie nowych informacji o cmentarzu, a w przyszłości chcielibyśmy zapewnić jego ochronę poprzez włączenie go do gminnego programu opieki nad zabytkami.
Odwiedziliśmy również drugą z trzech lokalizacji naszych badań, czyli dawny rynek w Drążgowie, gdzie skupimy się na zebraniu informacji dotyczących nieistniejącego już drewnianego kościoła, oraz badaniu terenu samego rynku.
Pałac w Sobieszynie Inwentaryzacja
Pałac w Sobieszynie to niezwykle ważny dla nas, jak również dla Gminy Ułęż obiekt. Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się zabytkami Lubelszczyzny zna jego dzieje oraz historię Hrabiego Kajetana Kickiego, ostatniego właściciela dóbr, które to w całości przekazał na rzecz Towarzystwa Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych. Ten okazały obiekt niestety cały czas popada w ruinę. Jako fundacja interweniowaliśmy do Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a Barbara Pawlak - Gmina Ułęż do samego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, nadal nierozwiązane kwestie formalnoprawne nie ułatwiają działań ratunkowych.
Niemniej jednak nie poddaliśmy się! W lipcu 2022 roku w ramach praktyk studenckich wykonana została we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej inwentaryzacja pałacu. List intencyjny w tej sprawie podpisaliśmy z Dziekanem Wydziału. Wcześniej jednak prowadziliśmy długie rozmowy z obecnym właścicielem nieruchomości – Skarbem Państwa i reprezentującym go Miastem Stołecznym Warszawa o możliwość wykonania inwentaryzacji. Pismo z poparciem naszych działań otrzymaliśmy również od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, będąc równocześnie w stałym kontakcie z władzami Gminy Ułęż, którym również leży na sercu los pałacu. Po długich rozmowach i oczekiwaniach udało się – umowa została podpisana i praktyki doszły do skutku! Jesteśmy z tego faktu niezmiernie uradowani. Mamy nadzieję, że nasze działania zapoczątkują prace mające na celu uchronić ten wyjątkowy budynek. Zaczynamy w połowie lipca!
Z góry dziękujemy za pomoc w opanowaniu logistyki Barbara Pawlak - Gmina Ułęż, za wsparcie naszych działań Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, za chęć współpracy Wydziałowi Architektury Politechniki Warszawskiej w szczególności Pani Iwonie Krawiec oraz za cierpliwość i zaangażowanie Miastu Stołecznemu Warszawa.
PFU Siemień
W ramach współpracy z Gminą Siemień przygotowaliśmy Program Funkcjonalno-Użytkowy pod ogłoszenie przetargu na prace budowlano-konserwatorskie przy drewnianym kościele w Siemieniu na Lubelszczyźnie. Podczas prac wykonaliśmy pełną inwentaryzację obiektu, kwerendę archiwalną, a także wstępne badania zawilgocenia elementów murowanych i drewnianych. Program Funkcjonalno-Użytkowy zawiera niezbędne opracowania, kwerendę archiwalną oraz opis prac renowacyjnych oraz dokumentacji projektowej dotyczącej wykonania prac konserwatorskich oraz renowacyjnych zabytkowego kościoła w Siemieniu (obecnie kościół filialny). Zakres przedmiotowej inwestycji obejmuje wykonanie kompleksowego remontu budynku kościoła w zakresie wzmocnienia, uzupełnienia lub wymiany zdegradowanych elementów konstrukcyjnych budynku, prac konserwatorskich przy podmurówce, drewnianych podwalinach, a także prac budowlano-konserwatorskich przy drewnianej konstrukcji dachu. Zabiegom konserwatorskim poddane zostanie również wnętrze kościoła. Zakres prac obejmuje również modernizację instalacji elektrycznej. Przedmiotowe prace budowlano - konserwatorskie mają na celu zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku. Prace budowlano-konserwatorskie poprzedzone zostaną wykonaniem badań, ekspertyz oraz projektu zgodnie z przepisami prawa wraz z programem prac konserwatorskich.
PFU Turów
W ramach współpracy z Gminą Radzyń Podlaski przygotowaliśmy Program Funkcjonalno-Użytkowy, który zawiera niezbędne opracowania, kwerendę archiwalną, opis niezbędnych prac oraz dokumentacji projektowej dotyczącej wykonania prac konserwatorskich oraz restauratorskich zabytkowej murowanej kaplicy pw. Świętego Antoniego Paderewskiego w Turowie wraz z kapliczkami bocznymi oraz kaplicą drewnianą kaplicą pw. Świętego Antoniego wpisanych do rejestru zabytków pod numerem A/1618 z 19.06.2012 roku. Zakres przedmiotowej inwestycji obejmuje wykonanie kompleksowego remontu budynku murowanej kaplicy w zakresie elewacji, wystroju, wyposażenia, obróbek blacharskich, dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej, a także w zakresie prac konserwatorskich i restauratorskich murowanych kapliczek bocznych oraz kapliczki drewnianej. Przedmiotowe prace budowlano -konserwatorskie mają na celu zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku, a także restauracje jako zespół działań zmierzających do przywrócenia uszkodzonej lub zmienionej budowli jej dawniejszej, historycznej formy architektonicznej. Prace budowlano-konserwatorskie poprzedzone zostaną wykonaniem badań, ekspertyz oraz projektu zgodnie z przepisami prawa wraz z programem prac konserwatorskich.